Poznaj nowe metody leczenia mastitis
Mastitis, czyli zapalenie gruczołu mlekowego u bydła to choroba, do której najczęściej dochodzi na skutek inwazji bakterii i wniknięcia ich do zatoki wymieniowej przez kanał strzykowy. Choroba ta jest powszechna w stadach krów mlecznych. Powoduje ona duże straty w przemyśle mleczarskim na całym świecie. Dodatkowo jest to schorzenie bolesne, mogące doprowadzić nawet do śmierci krowy. Zwierzęta z widocznymi objawami mastitis muszą zostać poddane opiece weterynaryjnej. Coraz większą popularnością cieszą się nowe metody leczenia. Sprawdź na czym polegają.
Antybiotyki w leczeniu mastitis
Jeszcze do niedawna podstawą leczenia bakteryjnych zapaleń wymienia była antybiotykoterapia. Ta metoda niesie za sobą jednak konieczność zachowania pewnych kroków zanim mleko pochodzące od krowy wyleczonej ponownie będzie zdatne do przetwarzania i spożywania. Teoretycznie już po dwóch, trzech dniach od zakończenia antybiotykoterapii polegającej na zastosowaniu tuby dowymieniowej z antybiotykiem, mleko w wielu przypadkach ponownie wygląda normalnie. Ten rodzaj terapii wiąże się jednak z okresem karencji, a zatem mleko jeszcze przez wiele kolejnych dni po zakończonej kuracji nie trafi do mleka zbiorczego. Konsekwencją tego typu leczenia są straty finansowe związane nie tylko ze stratami mleka w czasie terapii antybiotykowej i karencji, ale także straty spowodowane kosztami leczenia mastitis.
NSAID, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne
Niesteroidowe leki przeciwzapalne, w skrócie zwane NSAID stanowią alternatywę dla tradycyjnej antybiotykoterapii. Należy podkreślić, że redukcja w stosowaniu antybiotyków będzie korzystna nie tylko dla wymagającego klienta. Dla hodowców rzadsze stosowanie antybiotyków oznacza oszczędność na lekach, mniejsze straty na mleku oraz brak dodatkowej pracy przy stanowisku udojowym. Zanim jednak uzyska się oszczędności na antybiotyku w leczeniu mastitis, trzeba dokładnie przyjrzeć się z jakim przypadkiem mamy do czynienia. Warto na początek dokonać badań laboratoryjnych. Jeśli wynik badania bakteriologicznego będzie negatywny można wówczas przeprowadzić leczenie bez podawania antybiotyków. W przypadku podawanie NSAID-leków przeciwzapalnych efektem jest zmniejszenie symptomów zapalenia oraz pomoc w uniknięciu dalszych uszkodzeń tkanki, które powodują infekcje bakteryjne. Krowa zatem szybciej zdrowieje. Większość antybiotyków stosowanych przy zapaleniu wymienia zużywa się do leczenia krów przewlekle chorych, które wchodzą w kolejne laktacje z odnowionym zapaleniem wymienia. W tym przypadku najlepiej zastosować lek przeciwzapalny w formie zastrzyku, od razu jeśli w mleku krowy chronicznie chorej pojawią się widoczne zmiany. Badania dowodzą, że zastosowanie tego typu leczenia prowadzi do podobnego poziomu wskaźnika wyzdrowień co zastosowanie antybiotykoterapii.