Na czym polegają badania mikrobiologiczne zwierząt hodowlanych?
Badania mikrobiologiczne zajmują ważne miejsce w diagnostyce i leczeniu zwierząt hodowlanych. Umożliwiają bowiem wykrycie różnych drobnoustrojów chorobotwórczych, znajdujących się w próbkach materiału biologicznego. Ponadto wykorzystywane są do określania wrażliwości na antybiotyki. Poniżej po krótce opiszemy, na czym polegają badania mikrobiologiczne w przypadku zwierząt hodowlanych. Sprawdź, kiedy powinno się je wykonywać.
Badania mikrobiologiczne stanowią proces wieloetapowy, w związku z czym są przeprowadzane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Dzieli się je na bakteriologiczne oraz mikologiczne. Związane są z rodzajem badanych patogenów. Nazywa się je także posiewem. Materiał niezbędny do wykonania badań mikrobiologicznych można pobrać z różnych miejsc organizmu. Najczęściej wykorzystuje się jednak kał, wycinki, mocz lub krew. Dobrze sprawdzają się też wymazy z gardła, nosa lub ropni oraz nasienie. Rodzaj pobranej próbki zależy m.in. od gatunku zwierzęcia, charakteru infekcji, od tego czy była prowadzona terapia czy też nie. Podstawowe badania mikrobiologiczne opierają się na klasycznych technikach, uzupełniające badania rozszerzone, wymagają zastosowania dodatkowych technik jak testy biochemiczne, podłoża różnicujące i inne. W celu określenia zakresu badań mikrobiologicznych prosimy o kontakt z laboratorium.
Kiedy warto wykonać badania mikrobiologiczne zwierząt?
Istnieje wiele wskazań do wykonania badań mikrobiologicznych w przypadku zwierząt hodowlanych. O ich przeprowadzeniu decyduje jednak lekarz weterynarii, do którego należy się zgłosić po zauważeniu niepokojących symptomów. W celu zidentyfikowania czynnika chorobotwórczego można przeprowadzić odpowiednie badania.
Wskazaniem do wykonania posiewu moczu jest zakażenie układu moczowego, któremu towarzyszy trudność zwierzęcia dotycząca oddawania moczu. Wskazaniem do badań mikrobiologicznych mleka są występujące i powtarzające się stany zapalne wymienia. Wskazaniem do badań mikrobiologicznych kału są zaburzenia ze strony układu pokarmowego, np. biegunki.