Jak zdiagnozować choroby bydła wywoływane przez pasożyty?
Pasożyty są w stanie wywołać wiele chorób bydła, które wiążą się z niepokojącymi objawami. W każdej takiej sytuacji należy działać szybko. Bardzo ważne jest postawienie skutecznej diagnozy przez lekarza weterynarii. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie leczenia. Im szybciej się ono zacznie, tym większa szansa, że bydło zostanie całkowicie wyleczone i uniknie się strat w hodowli. W poniższym tekście podpowiadamy, w jaki sposób można zdiagnozować choroby bydła, które są wywoływane przez pasożyty.
Aby można było mówić o odpowiedniej diagnostyce, należy się zapoznać z najczęściej występującymi chorobami pasożytniczymi bydła. Wiedza na ich temat pomoże uchronić stado, dlatego tak ważne jest jej pozyskanie. Bardzo duże zagrożenie dla zwierząt stanowi motylica wątrobowa, którą nazywa się również chorobą mokrych łąk. Warto wiedzieć, że jej żywicielem pośrednim jest ślimak. Bydło może się więc nią zarazić głównie na podmokłych i wilgotnych terenach. Chorobie często nie towarzyszą żadne objawy, ale mogą pojawić się symptomy, które powinny wzbudzić czujność hodowcy. Kolejnym zagrożeniem dla bydła jest kokcydioza. Najczęściej obserwuje się ją u młodych osobników. Wśród jej symptomów wymienia się osłabienie organizmu, gorączkę oraz pojawienie się śluzu, a także krwi w kale.
Rozpoznanie chorób pasożytniczych bydła
Po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów każdy hodowca powinien zgłosić się do lekarza weterynarii. Na podstawie symptomów zleci on badania niezbędne do zdiagnozowania schorzenia. Stan zdrowia zwierząt można sprawdzić za pomocą badań biochemicznych. Jednak zdecydowanie częściej w przypadku bydła wykonuje się badania screeningowe, które nazywane się także badaniami przesiewowymi. Wykonywane są one profilaktycznie, aby rozpoznać schorzenie oraz rozpocząć skuteczne leczenie. Takie badania zazwyczaj przeprowadza się na zwierzętach, które nie mają żadnych objawów.
Badania laboratoryjne zwierząt pomagają ocenić stan zdrowia bydła i wykryć ewentualne nieprawidłowości w organizmie. Dzięki nim możliwe jest wdrożenie właściwego leczenia. To, jak szybko się ono rozpocznie, ma duży wpływ na dalszą kondycję osobników. Dlatego hodowcom powinno zależeć na jak najszybszym wykonaniu prawidłowej diagnostyki. Wykrycie pasożytów w odpowiednim czasie umożliwia ich szybkie i skuteczne pozbycie się z organizmu zwierzęcia.