Diagnostyka mastitis u krów a stosowanie antybiotyków
Mastitis to choroba krów, która może spowodować duże straty dla hodowców bydła i producentów mleka. Prowadzi do poważnych skutków w organizmie zwierząt, a niekiedy nawet do ich śmierci. W związku z tym tak ważne jest jej zapobieganie oraz szybka diagnostyka i rozpoczęcie właściwego leczenia. W celu zwalczenia schorzenia nie zawsze konieczne jest stosowanie antybiotyków. Sprawdź, kiedy nie trzeba ich podawać.
Choroba krów, nazywana również zapaleniem wymienia, polega na zapaleniu gruczołu mlekowego. Prowadzą do tego inwazje bakterii oraz ich przedostawanie się do zatoki wymieniowej poprzez kanał strzykowy. Aby wykryć mastitis, należy uważnie obserwować stado. Najczęściej występujące objawy schorzenia to:
- opuchlizna,
- twardnienie tkanek,
- zaczerwienienia,
- ból,
- duża wrażliwość na dotyk,
- brak apetytu,
- zmiany w jakości mleka.
Ze względu na ostatni punkt w diagnostyce zapalenia wymienia bardzo istotne jest przedzdajanie mleka. Polega to na usunięciu kilku strumieni mleka z każdego strzyka przed rozpoczęciem właściwego dojenia. Jeśli mleko charakteryzuje się wodnistą konsystencją i inną niż zazwyczaj barwą, to może być oznaka rozwijającej się choroby. Niekiedy w mleku jest widoczna krew, a także kłaczki.
Czy mastitis zawsze leczy się antybiotykiem?
Leczenie zapalenia wymienia często polega na podaniu antybiotyku. Wcześniej należy jednak właściwie określić czynnik chorobotwórczy. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiedniego leku, który skutecznie zwalczy mikroorganizm wywołujący schorzenie. Sposób leczenia mastitis u krów jest zależny od rodzaju bakterii. Stosowanie antybiotyku nie jest konieczne, gdy w mleku pojawiają się niewielkie ilości kłaczków, a żadne inne objawy nie wskazują na szybki rozwój choroby. Z tej metody leczenia rezygnuje się również w przypadku, gdy u krowy pojawia się lekki obrzęk wymienia, a w mleku nie są widoczne zmiany makroskopowe. Podanie antybiotyków jest jednak niezbędne, kiedy bydło cierpi na spuchnięte i bolesne wymię oraz występuje gorączka. W takiej sytuacji następuje rozpoczęcie terapii leczenia ciężkiego mastitis w połączeniu z podawaniem właściwego antybiotyku.